Domů > Abraziva na pískování > Korund hnědý – pískovací abrazivo (hlavní využití, výhody a nevýhody)
Korund hnědý - pískovací abrazivo

Korund hnědý – pískovací abrazivo (hlavní využití, výhody a nevýhody)

Korund hnědý je jedno z nejtvrdších abraziv na světě. Podle Mohsovy stupnice tvrdosti je hnědý korund, neboli oxid hlinitý (Al2O3), na 9. stupni tvrdosti z 10. Jen pro porovnání, na 2. stupni je sůl kamenná, na 7. stupni křemen a na 10. stupni diamant. Tím se řadí mezi nejodolnější abraziva, a právě proto má jedinečnou výhodu. Prozradíme vám, která to je, kde všude korund hnědý použít a hlavně, jak díky němu můžete výrazně ušetřit.

Korund hnědý - pískovací abrazivo
Korund hnědý – pískovací abrazivo

Jak se hnědý korund vyrábí?

Korund hnědý se vyrábí pálením bauxitu v indukčních pecích při teplotě 1600 . Následně se drtí a kontroluje obsah Al2O3. Vyrábí se v několika provedeních podle typu zrnitosti. Zvolit si můžete například zrnitost s označením F-24, F-36, F-54 nebo třeba F-280. Čím vyšší označení si zvolíte, tím bude abrazivum jemnější. Pro představu označení F-22 u hnědého 95% korundu má velikost zrna 1000 – 800 μm, což odpovídá 1 mm – 0,8 mm. Zrnitost vybírejte podle velikosti vaší trysky a zároveň podle toho, s jakým tryskacím zařízením pracujete. Obecně se dá říct, že průměr zrna může dosahovat maximálně 1/6 průměru trysky.

Pro přehled jsme pro vás sepsali vždy jedno doporučení, kterou zrnitost zvolit, podle typu vašeho tryskacího zařízení:

Navíc se vyrábí ve 2 provedení podle obsahu oxidu hlinitého:

V čem spočívá jeho výhoda?

Díky své extrémní tvrdosti má hnědý korund minimální drobivost. To způsobuje pomalejší rozpadávání zrna a při použití tryskacího zařízení s odsáváním, se vám bude abrazivum stále dokola recyklovat. Můžete ho použít až na 1000 cyklů. To vám zaručí, že vám tryskací médium dlouho vydrží a díky tomu výrazně ušetříte.

K čemu hnědý korund použít?

Toto abrazivum by mělo být v každé dílně, ve které se pracuje s tryskacím zařízením. Můžete ho totiž použít na vícero povrchů k různým účelům.

Nejčastěji se využívá k:

  • odstranění koroze, rzi a barvy,
  • úpravě dřeva nebo plastické hmoty,
  • vyhlazení svár a sjednocení povrchu,
  • rytí nápisu do betonu, matování, zdrsnění,
  • přípravě před nanesením barvy.

Z toho vyplývá, že korund hnědý můžete směle používat na všechny kovové díly, dřevo či beton.  Navíc se skvěle hodí pro tlakové či injektorové tryskací boxy.

Ukázka pískování hnědým korundem

Přemýšlíte, kterou zrnitost vybrat? Nebo snad váháte, jestli se na vaší práci bude hnědý korund hodit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme s vhodným abrazivem na základě vašich potřeby.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *