Domů > Všechny články > Pískování cihel, tipy a rady při čištění zdiva
Ukázka pískované cihlové zdi před a pod

Pískování cihel, tipy a rady při čištění zdiva

Potřebujete renovovat cihlové zdivo bez námahy, rychle a efektivně? Zapomeňte na čištení nebo drhnutí ocelovým kartáčem, kterým se spíše umoříte. Vynechte také kotouč do vrtačky, s nímž cihly spíše „spálíte“ a zničíte. Využijte výhody čištění nových i starých cihel pískováním.

Představte si, že potřebujete očistit cihlové zdivo v jedné velké místnosti (v interiéru), nebo u venkovní zdi. To může být klidně plocha i 40 m2. Teď si vezměte do ruky ocelový kartáč a „pohrajte“ si s jedním metrem čtverečním.

Šlo by to i kotoučem do vrtačky, nebo do úhlové brusky. Efektivita práce se trochu zvýší, ale nečekejte valný výsledek: Nastavení správných otáček, abyste cihly nespálili, není jednoduché a těžko docílíte toho, abyste na celé ploše dokázali na zdivo působit stejnou silou – tady přitlačíte méně, támhle více a v nejhorším případě můžete cihly i nenávratně poničit.

Pokud toužíte po skutečně dobře vypadajícím povrchu zdiva, který je jednolitý, rovnoměrně očištěný a bez poškození, využijte čištění pískováním.

Ukázka pískované cihlové zdi před a pod
Ukázka pískované zdi – před a po tryskání

 

Čištění cihlového zdiva pískováním je totiž oproti jiným postupům velice jednoduché, účinné a rychlé. Žádnou jinou technologií nedocílíte tak jednotného povrchu, který pak vypadá, jako by bylo zdivo úplně nové.

Jakou pískovačku a abrazivo potřebujete?

Vzhledem k tomu, že při renovaci starého cihlového zdiva obvykle potřebuje pískovat rozsáhlejší plochy, sáhněte pro profesionální mobilní pískovačce. Hobby pískovačky jsou sice levnější, ale s nižším výkonem byste denně zvládli pouze pár metrů čtverečních zdiva a nedosáhli byste tak perfektních výsledků.

Z abrazivních materiálů je k pískování cihel ideální vybrat buď křemičitý písek, nebo přírodní granát, který je skvělým tryskacím materiálem a upotřebíte ho také při tryskání kovů, pískování dřeva i při odstraňování grafity.

Postup při pískování cihel, krok za krokem

1. Odležení cihlového zdiva, pokud je nové

Pokud se jedná o „čerstvé“ zdivo, počkejte, až malta vytvrdne. Cihly by měly být před čištěním úplně suché a minimálně 7 dní „staré“. Ideální je však počkat 14 dní, kdy bude cihlové zdivo jednoznačně připravené.

2. Odstranění velkých částic a nečistot

Snažte se pečlivě odstranit všechny velké kusy malty a další nečistoty před samotným čištěním cihel. Použijte zednické kladívko, nebo škrabku. Toto „předčištění“ je velice důležité, protože během tryskání by čištění cihle nebylo tak účinné.

3. Ochrana okolních předmětů

Zajistěte dostatečnou ochranu všech povrchů a předmětů kolem zdiva, které nechcete pískovat. Zakryjte okna a dveře, abyste je během tryskání cihel trvale nepoškodili. Schovejte také části zdiva, které nechcete pískovat.

4. Zkušební čištění cihel

Když jsou všechny plochy připraveny k tryskání cihel, zahajte první zkušební pískování – čištění. Na vzorku zdiva si vyzkoušíte, z jaké vzdálenosti tryskat, do jaké míry abrazivo nečistoty odstraní.

5. „Ostré“ pískování cihel

Teď už máte všechny povrchy připravené a vyzkoušeli jste si, jak pískování cihel funguje. Můžete se pustit do „ostrého“ čištění cihel.

Ukázka pískování cihlové zdi v praxi

Chcete poradit při výběru pískovačky, nebo technologie, kterou při tryskání použít? Ozvěte se nám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *