Domů > Povrchové úpravy pískováním > Pískování dřeva – účinná metoda čištění, renovace i restaurování
Pískování dřevěného povrchu

Pískování dřeva – účinná metoda čištění, renovace i restaurování

Máte doma staré skříně, židle, stoly, truhly, nebo komody? Je vám líto je vyhodit? Nebo potřebujete dostat do původního stavu větší dřevěné celky, jako jsou trámy, podlahy, nebo celé roubenky a chalupy? Použijte moderní, efektivní a šetrnou technologii – pískování dřeva.

Ukázka píakování dřeva pískováním

Dřevo je klasika, která „nerezaví“. Tím myslíme to, že dřevěný nábytek i celé dřevostavby mají své místo v každé době. Dřevo je totiž ryze přírodní materiál, který krásně vypadá, je příjemný na dotek a vydrží skoro všechno. Tedy pokud se o něj dobře staráte.

Přesto zub času nezastavíte. Po podlaze chodíte, dřevěné stěny natíráte a ke stolu si sedáte na židli. Běžným používáním prostě materiál opotřebujete. To však neznamená, že když je komoda trochu „zašlá“, nebo když chcete na dřevěnou stěnu jinou barvu, že je musíte vyměnit. Stačí dát materiálu zapomenutý šmrnc, k čemuž vám poslouží technologie tryskání dřeva.

Výhody pískování dřeva

Nenechte se zmást názvem: Technologie pískování dřeva se tak všeobecně nazývá, protože jedním z tryskacích materiálů (abraziv) je křemičitý písek.

Šetrnost

Při čištění a renovaci starého dřeva se ale používají ta nejšetrnější abraziva, které upravovaný povrch neponičí: přírodní granát, drcené ořechové skořápky a jedlá soda.

Šetrnost – zachování původního vykreslení dřeva bez poničení

Renovace dřevěného nábytkuZkuste si obrousit starou židli úhlovou bruskou nebo vrtačkou se speciálním kartáčem, či brusnou rašplí. Těžko odhadnete sílu a i při vší šikovnosti a trpělivosti se vám lehce stane, že zajede do „masa“. Poškození už nijak nevrátíte.

Na dřevo se při pískování mobilní pískovačkou „stříká“ pistolí s tryskou abrazivo pod vysokým tlakem. Rychlost částic přitom dělá požadovanou práci – pracuje výběrově, protože pískuje (brousí, čistí, sjednocuje) pouze měkké části dřeva, kdežto tvrdé nechává být a pouze je jemně vyčistí.

Tím pádem nedochází k trvalému a nenávratnému poškození dřeva.

Chcete-li pískovat dřevěný nábytek, zde pro vás máme připravený návod, který výs provede krok za krokem celým procesem pískování: Renovace nábytku svépomocí – krok za krokem

Rychlost

Vraťme se ještě jednou k broušení dřeva bruskou či vrtačkou. Ať se budete snažit být rychlí sebevíc, musíte si dávat pozor, abyste dřevo nepoškodili. Tím pádem se celý proces velmi zpomaluje.

Pískování starého dřeva je při čištění a renovaci mnohem jednodušší a rychlejší: Mobilní pískovačku naplníte abrazivním materiálem (objem dle typu, od 9 až po 60 litrů), vezmete pistoli s tryskou do ruky a „jedete“. Záběr trysky je při pískování dřeva široký, a proto jste schopni rychle zvládnout i rozsáhlejší plochy. A to zároveň i rovnoměrně a efektivně.

V případě, že máte parkety nebo jiný druh dřevěné podlahy, můžete využít pískování, co je jeden z nejrychlejších způsobů renovace podlahy, avšak nic se nevyrovná nové podlaze od opravdových profesionálů z oboru, musíte však počítat, že to nebude raz-dva-

Účinnost

Zkoušeli jste renovovat starou dřevěnou podlahu horkovzdušnou pistolí? I to je možnost. Jenže například při odstraňování starého nátěru se vrstva lepí na špachtli a místo abyste povlak snadno stáhli, začnete se v tom patlat.

Podobný problém nastává při čištění či renovaci starého dřeva chemickou cestou. Je jednoduché skříň natřít a čekat, až začne nátěr působit. Jenže tímto způsobem nikdy nedosáhnete maximální účinnosti – vždycky něco zůstanete v záhybech, spárách a musíte pokračovat znovu.

Při pískování dřeva se jemné abrazivo dostane všude – pojme nerovnosti, spáry, prohlubně. Povrch přejedete jednou a finální úprava je hotová.

Výsledek, který lahodí oku a funguje

Výsledkem pískování je krásný přírodní vzhled dřeva – vypadá méně opracované, zvýrazníte suky a letokruhy. Kresba dřeva více vyniká, pískování mu dodává přirozený vzhled. Efekt se ještě znásobí po finálním nátěru, který je pro ochranu dřeva nezbytností.

renovace dřevěného domu
Ukázka renovace dřevěného domu (před a po pískování)

Videukázka pískování dřeva

Přesvědčily vás výhody pískování dřeva? Prohlédněte si hobby i profi mobilní pískovačky v našem e-shopu.

Nevíte, jakou pískovačku a abrazivo potřebujete? Přečtěte si článek Jak vybrat abrazivo a pískovačku.

Nebo nám zavolejte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *