Domů > Povrchové úpravy pískováním > Povrchová úprava betonu tryskáním
Pískovaný text do betonu

Povrchová úprava betonu tryskáním

Tryskání neboli pískování je nejefektivnější metoda, jak velmi rychle očistit kamenné, betonové, dřevěné, kovové a další pevné povrchy. S minimální námahou lze odstranit různé nánosy nečistot a plísní, staré nátěry z budov, bazénů, podlah a starého nábytku nebo korozi a barvu z karosérií aut, renovovat předměty, sochy apod. Ale také vytvářet umělecká díla např. na sklo.

Využití pískování betonu

Pískování dokáže nejen velmi rychle vrátit vzhled povrchu do původního stavu, ale také ho vyhladit nebo naopak zdrsnit a připravit pro nanášení nových vrstev materiálu nebo pro atraktivní vzhled. Anebo vytvořit malby, nápisy a strukturované vzory. Nejčastěji se využívá při renovaci budov a staveb.

Stupně pískování betonu
Ukázka tryskaného povrchu betonu

Jak začít

Jedním z nejdůležitějších kroků při pískování betonu je výběr správného abraziva.

Jestliže chcete beton pouze očistit např. od graffitů bez změny či poškození povrchové struktury, je ideálním abrazivem jedlá soda. Soda velmi efektivně odstraní i problematické nečistoty, přičemž nijak nenaruší strukturu povrchu. Abrazivo z jedlé sody neobsahuje žádné chemické přídavky, takže čištění je ekologické a nezatěžuje životní prostředí.

Alternativou k pískování může být čištění betonu vysokotlakým vodním paprskem. Obvykle ale neodstraníte kompletně všechny nečistoty jako jedlou sodou. Je však často nutné použít tlak vody k odstranění zbytků abraziva z tryskaného povrchu pro co nejčistší efekt.

Skvělou volbou pro tryskání betonu je mokré tryskání, kdy pomocí speciální trysky dochází k mísení natlakované vody s abrazivem. Ke smísení dochází přímo v trysce. Výhodou je maximální odstranění prašnosti a efektivnější čištění oproti suchému tryskání.

Vhodným abrazivem k tryskání betonu je také ocelový granulát-kuličky o velikosti 0.18 až 3.35 mm. Má vysokou životnost, nízkou prašnost a čistí efektivně bez zdrsnění povrchu.

Postup při tryskání betonu v bodech

  1. Vykliďte z prostoru všechny věci a plochy kolem betonu zakryjte plastovou fólií, aby se nezaprášily.
  2. Jetliže pracujete v uzavřeném prostoru, dbejte na důkladné větrání. Oblékněte si pracovní oděv, nasaďte ochranné brýle a dýchací masku proti vdechování prachových částic.
  3. Vypněte ventily pískovačky a naplňte zásobník abrazivem. Zapněte kompresor a natlakujte na 40 až 100 PSI. Zpočátku nastavte pískovačku na nejnižší tlak.
  4. Miřte tryskou pískovačky směrem k betonu přibližně 50 cm od těla. Zmáčkněte spoušť a tryskejte povrch směrem od vrchu dolů s rovnoměrným krytím.
  5. Postupně zvyšujte nastavení tlaku, dokud nedosáhnete žádaného výsledku a odstranění veškerých nečistot. Problematická místa vyčistíte impulzovitým tryskáním.

Příprava betonu před aplikací nového materiálu

Pokud připravujete betonový povrch pro aplikaci nových materálů, je důležité povrch nejen důkladně očistit, ale zároveň zdrsnit. Správné zdrsnění povrchu zajistí dokonalou přilnavost aplikované vrstvy materiálu na beton pro vyšší odolnost a delší životnost.

Existuje několik možností jak zdrsnit beton. Patří mezi ně broušení diamantovou bruskou, leptání kyselinou a tryskání / pískování.

Pokud se rozhodnete pro pískování, je třeba si uvědomit:

  • jestli se jedná o horizontální nebo vertikální povrch
  • jaké zdrsnění a strukturu potřebujete docílit
  • velikost tryskané plochy

Tyto faktory pak budou rozhodující při výběru pískovačky a abraziva.

Výběr abraziva

Pro zdrsnění horizontálního betonového povrchu (podlahy) se nejlépe hodí profi tlakové tryskací zařízení s použitím ocelové drti. Ocelová drť se vyrábí ve třech variantách různé tvrdosti s označením GP-nejměkčí, GL-střední, GH-nejtvrdší.

Ocelová drť dokáže dokonale odstranit polyuretanové nátěry i vrstvy tmelu a vytvořit strukturu v rozmezí

CSP 3 – CSP 7 (dle vzorníku). Má proto nejširší škálu využití pro perfektní přípravu betonového povrchu jak pro lehké nátěry, tak pro vrstvy epoxidových nánosů nebo tmel.

Pro tryskání vertikálních betonových povrchů (stěny, zdi) lze použít běžné pískovačky. Jako abrazivo se nejlépe hodí přírodní granát nebo uhelná struska. Přírodní granát má oproti uhelné strusce nízkou prašnost, je 100% ekologické a dá se opakovaně používat. Umí zdrsnit povrch s vytvořením struktury v rozmezí CSP 2 – CSP 6.

Při tryskání betonu by měl být dosažen tlak v trysce ideálně 100 PSI.

Vzorník zdrsnění betonu ICRI
Vzorník zdrsnění betonu podle ICRI (International Concrete Repair Institute) – kliknutím zvětšíte

Čerstvý beton

Pokud pracujete s čerstvě odlitým betonem, nejlepší doba pro tryskání povrchu je do 24 až 72 hodin po odlití. Obzvláště pokud chcete vytvořit hlubší strukturu nebo strukturované vzory pro dekorativní vzhled. Tím, jak beton časem vyzrává, tvrdne a zpevňuje se, může být později obtížnější a ekonomicky náročnější tryskáním docílit požadovaného efektu.

Dekorativní tryskání

Tryskání můžeme využít i ke kreativním účelům, kdy vytváříme malby, nápisy nebo pomocí šablon strukturované vzory na betonovém povrchu. Můžeme takto zdobit např. zdi a zídky, cesty, schodiště, terasy.

Ukázka dekorativního tryskání betonu

Dekortativní tryskání betonu přes šablonu
Ukázka tryskání vzoru do betonu přes pískovací šablonu
Pískovaný text do betonu
Pískování textu do betonu
Pískovaná hvězda do betonu
Vytryskaná hvězda do betonu

Nenašli jste v tomto článku púotřebné informace? Využijte komentáře níže nebo nám zavolejte na 736 130 199 a my vám rádi poradíme a pomůžeme sáhnout po správném řešení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *