Domů > Renovace pískováním > Renovace a číštění autodílů pískováním (postup a důležité tipy)
Renovace pískováním zrezlé karoserie auta

Renovace a číštění autodílů pískováním (postup a důležité tipy)

V tomto článků vás naučíme, jak tryskáním efektivně očistit rezavé pružiny, alu disky zaneřáděné od soli a brzd nebo zašlé součástky jinak nablýskaného motoru. Poradíme, jaké tryskací zařízení a jaké abrazivo vybrat a které ochranné pomůcky jsou nezbytné pro bezpečné tryskání.

Pískování autodílů (renovace a čištění)

Chcete-li si dát vaše auto „do pucu“, občas se v garáži najde práce, na kterou čistící prostředky a silné paže prostě nestačí. V tom případě přichází na pomoc velmi účinná metoda tryskání, se kterou odstraníte starou barvu, rez i minerální nánosy bez velké námahy a bez poškození materiálu, i když je to třeba plast. A dokonce můžete vyhladit nerovnosti i u tvrdých kovů.

Jak na to? Začínáme pískovat

Tryskání neboli pískování umí velmi účinně odstranit starou barvu i rez a vrátit lesk zašlému kovu. Neumí však odstraňovat mastnoty. Proto:

 • je velice důležité před začátkem pískování očistit díly od oleje, všeho mastného a lepivého odmašťovacím prostředkem nebo technickým benzínem.

Čerstvě opracovaný kovový povrch není nijak chráněn a je citlivý na vznik bleskové koroze. Ta vzniká velmi rychle po tryskání vlivem vlhkosti okolního vzduchu.

Tipy, jak předejít korozi po tryskání:

 • nepracujte při deštivém počasí a pokud je vlhkost vzduchu vyšší než 75%
 • používejte při tryskání odlučovače vody
 • používejte dokonale suché a čisté abrazivo
 • přidejte do tryskací směsi inhibitor koroze
 • opatřete povrch co nejdříve po tryskání ochranným nátěrem

Platí, že čím měkčí je materiál, který chcete pískovat, tím citlivější práci vyžaduje. Doporučujeme:

 • nejdříve si vyzkoušejte nastavení tlaku i druh abraziva na té části dílu, která nebude viditelná
 • začněte tryskat při nižším tlaku a postupně ho zvyšujte
 • na měkčí materiály použijte lehčí abrazivo
 • myslete na to, že těžká abraziva často zanechávají drsnější povrch

Chcete-li, aby vám šla práce rychle a tryskání bylo efektivní:

 • tryskejte na povrch pod úhlem, ne kolmo
 • zvolte co největší možný průměr trysky, s ohledem na výkon vašeho kompresoru a velikost vzduchové hadice
 • dávkujte abrazivo při tryskání v přiměřeném množství, příliš mnoho abraziva v trysce může být kontraproduktivní
 • Zvolte nejtvrdší možné abrazivo s ohledem na materiál, který budete čistit a na požadovaný výsledek

Jaké abrazivo zvolit?

Výběr abraziva se odvíjí především od materiálu, který budete čistit. Abraziva se liší hlavně tvrdostí a velikostí zrna. Některá abraziva se dají recyklovat a slouží pro mnoho použití, jiná se rozpadnou po prvním tryskání. Některá abraziva jsou ekologická, jiná méně a křemičitý písek může dokonce způsobit vážné dýchací onemocnění. (Kompletní přehled abraziv a jeho zákaldních vlastností)

Příklad použití různých druhů abraziva:

Pískování železa podle typu abraziva
Obrázek zrezivělého kusu železa přesně ukazuje, jak velmi odlišný výsledek může být při použití různých druhů abraziva.

Plastové abrazivo a drcené ořechové skořápky

mají velmi podobný efekt. Obojí je velmi šetrné k materiálu, odstraní barvu a menší vady bez narušení povrchu, nejsou ale dostatečně drsné k odstranění veškeré rzi. Jsou vhodné k šetrnému odstranění laku a na plastové části auta.Ořechové skořápky jsou ekologické, proto jsou vhodné pro tryskání venku, vydrží však pouze jedno použití.
Plastové abrazivo má vysokou životnost, dá se opakovaně používat a je proto velmi vhodné do tryskacích kabin.

Balotina

Abrazivo balotina

jsou skleněné mikrokuličky, abrazivo dostatečně jemné a zároveň účinné k odstranění povrchové rzi a vyhlazení povrchu. Dokáže povrch sjednotit, neumí však odstranit hloubkovou korozi. Hodí se výborně pro čištění a leštění nerezových a hliníkových dílů a disků.

Korund

Abrazivo Korundje tvrdé umělé minerální abrazivo, které si hravě a velice rychle poradí s odstraněním veškeré rzi a barvy, vyhladí škrábance a rýhy a zanechá hrubý povrch, vhodný k nanášení barvy. Je vysoce odolný a recyklovatelný a proto velmi vhodný do tryskacích kabin.

Přírodní granát 

Přírodní granát abrazivomá podobný efekt jako korund a je ekologický. Je také recyklovatelný a vhodný do tryskacích kabin. Korund nebo přírodní granát jsou nejlepší volbou pro opravu koroze na autě.

Soda bicarbona

Detail sody bicarbonanepoškozuje materiál, je ekologická a hodí se nejlépe pro jemné pískování na hliníkové díly, disky kol a chromové plasty.

 

Jakou pískovačku na čištění dílů vybrat?

Při výběru správné pískováčky pro vaše účely jsou zcela zásadní dvě otázky:

 1. Jak velké části budete pískovat?
 2. Jak často budete pískovačku využívat?

Jestliže čas a rychlost pro vás není prioritou, budete chtít pískovačku využít jen občas doma v garáži a třeba také pro další domácí projekty, pak vám dobře poslouží mobilní hobby pískovačka. Zvládne většinu vašich projektů. Kvůli menšímu průměru trysky je však práce pomalá a ve srovnání s profi tryskacím zařízením neefektivní.  Velkou výhodou je však její nízká pořizovací cena.

Pro představu o rychlosti a účinnosti mobilní hobby pískováčky se podívejte na video:

Větší díly a koroze většího rozsahu

Pro náročnější používání v autodílnách či práci většího rozsahu pak doporučujeme profi mobilní tryskací zařízení. Hravě si poradí i s hloubkovou korozí nebo odolnějšími barvami. Hodí se pro opracování i velkých dílů a konstrukcí a k renovaci celého auta, včetně karoserie. Zvládne větší plochu rychleji. Profi pískovačky mají větší průměr trysky, než hobby zařízení. K tomu je potřeba i výkonnější kompresor. Rychlost práce při tryskání je pak tedy závislá na výkonu kompresoru a velikosti trysky.
U mobilních pískovaček je nezbytné používat při práci ochranné pomůcky. Jaké a proč si řekneme níže.

Podrobnější informace ohledně renovace veteránů a karosérií aut tryskáním vám přinášíme v dalším článku Renovace veteránů a aut.

Menší díly

Budete-li tryskací zařízení využívat pro renovace pouze dílů a součástí aut a motorek, např. pro chladič, motor a podobně, nejvhodnější pro vás bude pískovací kabina. Pískovací kabiny či boxy mají nespornou výhodu v tom, že udržují okolní prostředí v čistotě, bez prachu, hodí se tedy do uzavřeného prostoru. Zároveň při tryskání v boxu dochází k rekuperaci abraziva, čímž se snižují provozní náklady. Kromě vysoce odolných rukavic, které jsou součástí kabiny, není třeba žádných jiných ochranných pomůcek. Tryskací boxy jsou však omezeny velikostí kabiny a proto přesně zjistěte, jak velké díly budete pískovat, abyste měli jistotu, že se vejdou do pískovací kabiny. Tryskací boxy jsou dostupné v několika velikostech.

Tryskání alu disků

Ukázka před a po pískování alu diskůKonkrétně pro renovaci alu disků a do autodílny pak doporučujeme tlakové tryskací boxy Contracor. Tlakové tryskací boxy jsou výkonnější a efektivnější, než injektorové kabiny. Poradí si i s hloubkovou korozí i vysoce odolnou práškovou barvou, která se používá na alu disky.

Ke každé pískovačce je také potřebný dostatečně výkonný kompresor.

Videokázka pískování hliníkových alu disků

Nezapomínejte na bezpečnost

Při pískování vzniká jemný prach, který při vdechování může způsobit vážné dýchací potíže. Používejte proto ochranné pomůcky, jako je dýchací maska a ochranné brýle nebo kukla. Nezbytné jsou i pracovní rukavice a pracovní oděv. U tryskací kabiny však tyto pomůcky nepotřebujete. Více informací o bezpečném pískování naleznete v článku o bezpečnosti.

Nenašli jste v článku odpověď? Neváhejte nás konaktovat přes email info@piskovacka.cz nebo telefon na čísel 736 130 199. Rádi vám poradíme!

Zajímavé odkazy k tomuto tématu:
https://www.popularmechanics.com/cars/how-to/a9462/how-to-blast-your-car-parts-clean-15997905/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *