Výběr materiálu na pískování často kutilové i profesionálové podceňují, protože se domnívají, že je úplně jedno, který materiál na pískování použijí. Abraziva se liší svými vlastnostmi, podle kterých poznáte, které vám zaručí účinné tryskání s optimálními náklady a bez zbytečného poškození vaší pískovačky.
Ať už si koupíte mobilní hobby pískovačku, nebo profesionální pískovací kabinu, nutně k nim potřebujete také tryskací materiál – abrazivum. Je opravdu nutné si už před samotnou koupí pískovačky říci, k čemu zařízení budete potřebovat. Podle toho se pak také odvíjí výběr nejlepšího abraziva.
První tip: Pokud chcete například pouze párkrát do měsíce odstranit lehkou rez z plechů aut, stačí vám k tomu hobby pískovací box a k tomu hnědý korund.
Základní vlastnosti abraziv
Abyste byli schopni vybrat perfektní abrazivo pro svůj konkrétní účel, potřebujete se vyznat v jejich základních vlastnostech:
- Hloubkový profil,
- velikost,
- tvar,
- tvrdost,
- a hustota.
Hloubkový profil
Při procesu pískování naráží tryskací materiál na tryskaný předmět a mění jeho povrch – dokáže tak odstranit staré barvy, rez, nebo celý povrch vyleštit či zmatnit apod.
Pokud má abrazivní materiál vysoký hloubkový profil, jde lajcky řečeno “více do hloubky” – umí odstranit hlubokou rez, nebo například na hrubo upravit povrch, protože dokáže proniknout hlouběji do povrchu. Na druhou stranu abraziva s nízkým hloubkovým profilem nemají tak velký účinek, ale za to si s nimi perfektně poradíte při finálních pracích.
Příklad abraziva s vysokým hloubkovým profilem: ocelová drť
Příklad abraziva s nízkým hloubkovým profilem: balotina
Velikost abraziva
Čím větší jsou abrazivní částice, tím si poradí s větší plochou tryskaného materiálu. Zároveň však dochází k menšímu počtu nárazů, než kdybyste použili stejný objem menších částic. Velké částice abraziva tak pomáhají odstraňovat odolné barvy rychleji protože jsou těžší a mají tedy větší kinetickou energii.
Menší částice naopak povrch tryskají důkladněji, poskytují lepší pokrytí předmětu a celkovým výsledkem je jednotnější struktura povrchu. Ideální pro finišerské a jemnější práce.
Velikost abraziva k pískování je specifikována jako „mesh“. Údaj je udávaný v určitém rozmezí, například 30/60. Číslo vyjadřuje, že 95 % složení abraziva není menší než 30 a zároveň není větší než 60 mesh.
Tabulku s rozměry dle mezinárodní normy nejdete zde.
Tip:
Vybírejte abrazivo do hobby pískovacích boxů vždy do max. 0,4 mm, tedy max. F60. Větší velikost zrna znamená sice vyšší účinnost, ale průměr trysek pískovačky tomu musí být uzpůsobený
Profesionálním pískovačkám vyhovuje libovolná velikost zrn, a to do cca 1/6 průměru trysky (např. pro trysku 6,5 mm, použijte abrazivo max. 1,1 mm). Maximálně F24.
Tvar
Tvar abraziva ovlivňuje, jak hluboko se materiál při pískování a tryskání dostane. Jednotlivé tvary jsou klasifikovány podle ostrosti a tvaru hran.
Ostré abrazivní materiály snáze odstraní vrstvy rzi, barev, či jiné povlaky, čistí rychleji a vytvářejí hrubější povrch.
Mezi ostrá abraziva patří především hnědý korund, sekaný ocelový drát, karbid křemíku, plastové abrazivo, přírodní granát.
Zaoblené abrazivní materiály vytvářejí mnohem jemnější a hladší povrch, jsou ideální pro úpravu křehčích povrchů.
K těmto abrazivům řadíme balotinu, ocelový granulát, sodu bikarbona, uhličitan vápenatý, keramické kuličky ceraball.
Tvrdost
Obecně se tvrdí, že čím tvrdší abrazivo, tím lépe bude tryskání fungovat. Není to úplně pravda.
Velmi tvrdá abraziva mají tendenci se při nárazu na tryskaný materiál rozbíjet a vynakládají tak větší množství energie při rozpadu částic. Rovněž vytvářejí více prachu. Poradí si tak s odolnějšími povrchy, ale jejich životnost není tak dlouhá.
Tvrdá abraziva jsou: korund, karbid křemíku, přírodní granát
Měkká abraziva přenášejí veškerou svou energii přímo na tryskaný povrch. Umí tedy lépe čistit, jemně vyhladit s nízkou prašností. Hodí se tedy pro finální úpravy povrchů, kde se tryskaný předmět obejde bez poškození.
Měkká abraziva jsou: uhličitan sodný, plastové abrazivum, drcené ořechové skořápky, balotina, keramické kuličky ceraball
Samozřejmě, že abraziva nejsou pouze tvrdá a měkká. Mezi abrazivními materiály naleznete i „zlatou střední cestu“, která vede k optimálnímu tryskání určitých povrchů: sekaný ocelový drát, ocelová drť a granulát.
Hustota abraziva
Hustota abraziv může mít zásadní vliv na produktivitu práce při tryskání. Čím je vyšší hustota, tím stoupá také produktivita. Abrazivní materiály s vyšší hustotou dodávají totiž povrchu více energie, a proto odvedou více práce. Například při čistění tryskáním dosáhnete při větší hustotě čistějšího povrchu efektivněji.
Ideální je předběžná zkouška tryskáním pomocí několika různých abraziv. Snadno se tak dopracujete k optimální účinnosti, což oceníte zejména při velkých projektech – zlepšíte produktivitu, které se projeví ve vyšším dosaženém zisku.
Hledáte-li konkrétni radu jaké abrazivum vybrat, tak se podívejte na náš kompletní přehled abraziv, případně nás neváhejte kontaktovat přes email info@piskovacka.cz nebo na čísle 736 130 199 a my vám rádi pomůžeme.