Domů > Pískovačky a tryskací zařízení > Jak funguje mobilní tryskací zařízení?
Červená mobilní pískovačka

Jak funguje mobilní tryskací zařízení?

Pískování je neuvěřitelně užitečný proces, který lze použít k různým účelům, včetně čištění, odstraňování otřepů, okují, odstranění barvy a rzi a broušení, kromě jiných způsobů, které obecně dokončují nebo zlepšují povrch různých materiálů. Tryskací stroje používají pro tryskání v průmyslu. A ta jak u venkovního, tak i vnitřního tryskání v hale. Ve venkovních prostorech lze tryskat libovolně velké konstrukce, ať už ocelové nebo betonové (mosty, cesty, domy, ocelové konstrukce)  Nejčastěji tryskací zařízení nalezneme a v automobilovém průmyslu. Tyto výkonné víceúčelové stroje vyžadují určitý stupeň dovedností a bezpečnostních opatření k provozu, ale mechanismy samotného stroje jsou poměrně jednoduché na pochopení.

1. Tlaková nádoba

Tlaková nádoba – se chová jako zásobník(reservoár) pro tryskací médium. Tato nádoba udržuje potřebný tlak pro tryskací proces.

Tlaková nádoba pískovačky
Tlaková nádoba pískovačky

2. Tryska

Tryska je dostupná v různých variantách pro různé aplikace, tato komponenta dovoluje abrazivnímu médiu, aby bylo vypuštěno různými rychlostmi s různými rozptyly.

Tryska k mobilnímu pískování
Tryska k mobilnímu pískování

3. Tryskací médium

Jako médium pro tryskání se požívá abrazivo. Jedná například o směs korundu a ocelové drti, kuliček skla (Balotina), malé kousky gumy až po pecky od meruněk nebo skořápky ořechů. Vybrání správného média je nepostradatelnou částí dosažení požadovaného výsledku. Pro volbu vhodného abrazivního média nás kontaktujte ZDE. Ideálně i zašlete foto tryskaných předmětů.

4. Vstupní a výstupní ventil

Vstupní a výstupní ventil – tyto ventily jsou velice komplikované a drahé komponenty tryskacího zařízení. Objem vzduchu, který jde dovnitř a ven rozhoduje o tom, zda bude tlaková nádoba natlakovaná.

Vstupní a výstupní ventily mobilní pískovačky
Vstupní a výstupní ventily mobilní pískovačky

5. Regulační tlakový ventil

Regulační tlakový ventil – úzce spolupracuje se vstupovým a výstupovým ventilem. Tento ventil reaguje na tlak, který je puštěn do systému, jakmile tlak dosáhne 50 psi (=libra síly na čtverečný palec), což je asi 3,45 baru, tak tento ventil vyskočí a dojde k natlakování tlakové nádoby.

Poznámka: Tento ventil reaguje pouze na stlačený vzduch a není schopný samostatného pohybu.

Regulační tlakový ventil mobilní pískovačky tlakové

6. Dávkovací ventil média/abraziva

Dávkovací ventil média – tento ventil je zodpovědný za odměřování tryskacího abrazivního média do tryskací hadice.

        Dávkovací ventil média abraziva pískovačky

Poznámka: Vyobrazený ventil je označován jako FSV dávkovací ventil. Je běžně využíván s rozpínajícími se minerály, struskou, nebo umělohmotnými médii.

7. Past na abrazivo

Past na abrazivo je vybavena kuželovitým filtrem –  Zabraňuje tomu, aby abrazivo cestovalo skrze váš výstupový ventil, to chrání vaše vybavení a zajišťuje ochranu proti zablokování

Past na abrazivo

8. Vzduchový filtr a oddělovač vlhkosti = separátor

Vzduchový filtr a oddělovač vlhkosti neboli separátor – Tento díl je nezbytný, pokud chceme mít kvalitní vzduch pro tryskání. Nebude se pak abrazivo lepit k sobě a bude krásně sypké. Tedy nebude docházek k problémům ucpávání pískováčky. Důležité je, aby vzduch byl kvalitní bez vlhkosti a oleje (z kompresoru). V chladnějším období nebo pro průmysl je velmi vhodné doplnit ke vzduchovému rozvodu také sušičku vzduchu která vzduch ještě více vysuší.

Separátor

9. Ovládací ventil

Ovládací ventil – S ohledem na to, kolik si uživatel přeje, aby k trysce dorazilo vzduchu si tento ventil může upravit k jeho potřebě.

Ovládací ventil

10. Tryskací hadice

Hadice s abrazivem se dělají různého průměru, vždy podle délky hadice a průměru trysky na výstupu. V tryskací hadici již pak proudí jak vzduchu ale i abrazivo pod vysokým tlakem. Ke tryskací hadici se může dodat i dvojhadice pro dálkové ovládání pískovačky.

Tryskací hadice

11. Tryskací pistole

Tryskací pistole s tryskou a dálkovým ovládáním

Kontrolní rukojeť s tryskou, to je nejdůležitější součást vaší pískovací soupravy. Obsahuje především trysku. Průměr trysky volte vždy dle výkonu vašeho kompresoru a potřebnému tlaku k tryskání. Pro dálkové ovládání se užívá kontrolní držadlo. Držadlo se používá pro bezpečnější a efektivnější proces tryskání.  Všechny následující kroky se stanou okamžitě poté co je rukojeť dálkového ovládání pískovačky aktivována.

dálková spoušť mobilní pískovačky

Dálkové ovládání u trysky. Po stisknutí ovladače se díky dálkovému ovládání spustí tryskací proces přes ovládání dvojhadici, pokud není rukojeť aktivována vzduch se vypouští u její základny to je zde znázorněno modrou šipkou.

Proud vzduchu

Pokud je rukojeť stlačena gumový přepínač utěsní proud vzduchu posílajíc vzduchový signál zpět přes hadici a do vstupního ventilu toto je signál pro vstupní ventil k otevření a pro výstupní k uzavření, obojí se děje najednou. Gumový kužel pískováčky utěsní tlakovou nádobu a tryskání  začne.

Tryskání

Mobilní i kabinové pískovačky pro hobby i profesionální použití naleznete ZDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *