Domů > Ochranné pomůcky pro pískování

Ochranné pomůcky pro pískování

Ochranné pomůcky pro pískovaníPři pískování nebo-li tryskání, vzniká prach a použité abrazivo se odráží. To může mít za následek poškození vašeho zdraví nebo zdraví vašeho pracovníka. Proto je důležité používat ochranné pomůcky, popř. pracovní oděvy. Lámete si hlavu, k jakému stroji jaké pomůcky koupit? Sepsali jsme pro vás přehledný seznam věcí, které jsou potřeba pořídit podle jednotlivých typů pískovaček.

Ochranné pomůcky pro hobby pískování

U tohoto tryskacího zařízení jste v přímém kontaktu s abrazivem, protože nedochází k automatickému odsávání. Proto je potřeba se před odraženým abrazivem chránit.

Hobby pískování - ochranné pomůckyNa práci si určitě vezměte:

Maska chrání nejen vaše plíce proti prachu, ale i hlavu a obličej před odraženým abrazivem. Kukly zajišťují stálý přívod čistého, ochlazeného vzduchu, zabraňují mlžení průzoru a jsou vysoce odolné i pohodlné. Zároveň používejte takové oblečení, které nepropouští drobné částečky prachu, jež vznikají při tryskání. Ochráníte tím pokožku celého těla.

U mobilní pískovačky SB 10 nebo SB 20 dostanete v balení i plátěnou kuklu s plexisklem. Doporučujeme ji ale používat jen na krátkodobé práce do 2 minut. Je to z toho důvodu, že do ní není zavedený přívod vzduchu a tudíž dýcháte i to, co je mimo kuklu.Tato plátěná kukla není vhodná na práci, kde se očekává, že se abrazivo bude zpětně odrážet od tryskaného předmětu. Například během tryskání na rohy či jiné nerovné povrchy. Nejlépe uděláte, když si k práci vezmete také respirátor, anebo pořídíte přetlakovou kuklu.

Ochranné pomůcky pro práci s mobilní pískovačkou včetně odsávání

Díky odsávání vás tato pískovačka z velké části ochrání před odraženým abrazivem. Dejte si ale pozor při práci na rozích, nerovném povrchu nebo při oddálení pískováčky. V takových případech se prach neodsává. Proto doporučujete mít alespoň:

 • ochranné brýle,
 • roušku.

Ochranné pomůcky k profi mobilní pískovačce

S profi mobilní pískovačkou budete pracovat denně, a tím pádem je ochrana vašeho těla i hlavy nezbytná. Budete potřebovat:

Pro zvýšení bezpečnosti použijte dálkově ovládanou páku, neboli deadman (v překladu mrtvý muž). Jakmile pustíte páku, tryskací zařízení okamžitě přestane fungovat a vypne se. Zabráníte tak nechtěnému tryskání okolo sebe.

TIP: Při výběru kukly věnujte pozornost filtru vzduchu. K některým typům kukel se doporučuje dokoupit navíc uhlíkový filtr BAF, který eliminuje 98 % částic o velikosti až 0,5 mikronů pro vaši maximální ochranu. Ale existují i takové masky, které mají vlastní systém filtrů už zabudovaný. V tom případě není potřeba nic dokupovat.

Pískovací kukla s filtrem
Kukla včetně filtru
Uhlíkový filtr
Uhlíkový filtr BAF

Ochranné pomůcky pro tryskání s pískovací kabinou

Pískovací kabina neboli tryskací box je mnohem bezpečnější než mobilní pískovačka. U pískovacího boxu totiž pracovník není v přímém kontaktu s abrazivem, protože tryskání se provádí uvnitř uzavřené kabiny. Součástí boxu jsou latexové nebo vinylové pogumované rukavice. Jsou vysoce odolné proti drsnému prostředí uvnitř kabiny a chrání ruce pracovníka. Ochranné rukavice jsou propojeny s kabinou a v případě poškození je můžete jednoduše vyměnit.

Při výběru pískovací kabiny se zaměřte na bezpečnostní prvky

Hobby tryskací kabina není vybavena bezpečnostní pojistkou. Proto je opravdu nezbytné před otevřením boxu vypnout proces tryskání. Profi tryskací box bezpečnostní pojistku má. Díky ní se vypne proud tryskání v případě vyklouznutí nebo odložení tryskací pistole z ruky či otevření dveří pískovací kabiny. Pojistka tak zabrání nebezpečí nekontrolovatelného tryskání abraziva a chrání pracovníka i prostředí.

6 zásad pro bezpečné tryskání

 1. Před začátkem tryskání vždy zkontrolujte, zda jsou všechny součásti v dobrém stavu a provádějte pravidelnou údržbu.
 2. Nikdy pistolí nemiřte na lidi nebo zvířata.
 3. Nemiřte tryskacím zařízením na nic, co by se mohlo poškodit či zničit.
 4. Nepoužívejte pro tryskání křemičitý písek. Způsobuje onemocnění plic a je v ČR zakázaný.
 5. Miřte s tryskací pistolí pod úhlem 45°. Díky tomu na vás nebude padat zpětně odražené abrazivo od pískovaného předmětu.
 6. Při tryskání používejte zdravý rozum. Se zařízením zacházejte opatrně a s ohledem na okolní prostředí.

Set ochranných pomůcek 5v1

Pro urychlení výběru, jsme pro vás připravili set ochranných pomůcek. Na vás už bude si jen vzít pracovní boty a budete krytí od hlavy až k patě.

Ochranný set na pískování
Kompletní ukázka ochranného setu na tryskání

Najdete v něm:

 • Kuklu,
 • hadice na vzduch,
 • filtr vzduchu,
 • kožený ochranný oblek,
 • kožené rukavice na pískování.

Ochranné pomůcky najdete na našem e-shopu. Pokud si nebudete vědět rady, kontaktujte nás. Pomůžeme vám vybrat to nejlepší.

Články z kategorie: Ochranné pomůcky pro pískování

Fotogalerie využití pískovaček + videa

Ukázky využití technologie tryskání pro povrchové úpravy. Pískovat lze prakticky všechny známé materiály pokud chceme povrch povrchově upravit. Tj. zdrsnit, vyhledit, odstranit barvu rez, atd. Pískování: dřeva skla […]

Celý článek