Domů > Abraziva na pískování > Jaké vybrat abrazivo a pískovačku? Záleží na typu tryskaného materiálu

Jaké vybrat abrazivo a pískovačku? Záleží na typu tryskaného materiálu

Hodí se korund do hobby pískovačky? K čemu je dobrá balotina? Pomohou vám při tryskání dřeva drcené ořechové skořápky? Jak určit správnou variantu abraziva k pískování, když jich je na trhu celá řada? Nepodceňte výběr abraziva. Poradíme vám, jak díky vhodnému abrazivu dosáhnete účinného a ekonomického tryskání.

Vyber abraziva a pískovačky podle typu tryskaného materiálu

Velmi často dostáváme otázky narážející na jeden zásadní problém, který jsme už zmínili v úvodu: Jak zvolit abrazivo do pískovačky, když je tolik možností? Záleží vůbec na tom?

Pojďme si nejprve zodpovědět druhou otázku: Ano, záleží na tom. A to podstatně. Výběr abraziva je často podceňován a mnozí si řeknou: Vždyť je jedno, čím budu pískovat, účel to přeci splní. Opak je pravdou. Výběr abraziva má vliv nejenom na kvalitu pískovaného předmětu, ale také na životnost pískovačky.

To je jeden z důvodů, proč vám přinášíme článek „Jak vybrat abrazivo do pískovačky“, který zatím na českém internetu chybí. 

Nejprve si řekněme vše potřebné o vlasnostech abraziv

Intenzita čištění povrchu při otryskávání je závislá na tvaru zrn, druhu pískovaného materiálu, jejich kinetické energii (hmotě a dopadové rychlosti) na úhlu dopadu a vzdálenosti trysky od předmětu. Projděme si tedy v rychlosti základní vlastnosti na základě, kterých je třeba vybrat vhodné abrazivo.

Tvar zrna

Tvrdá ostrá zrna způsobují čistění povrchu a odstraňují z něj i větší částice kovu tím, že se do povrchu zasekávají. Po otryskání je povrch drsný a pokrytý množstvím malých kráterů.

Kulatá zrna čistí a zpevňují povrch, který je po tryskání pokryt mělkými důlky. Úbytek kovu je nepatrný. Je zde nebezpečí, že zbytky nečistot se zatlačí do povrchu. Povrch je hladší a zpevněný, je odolnější proti korozi. Měkká zrna povrch jen leští.

Velikost zrna

Pro hobby pískovačky vybírejte vždy abrazivo o velikosti do max. 0,5 mm. Větší velikost zrna znamená sice vyšší účinnost, ale průměr trysek pískovačky tomu musí být uzpůsobený.

Profesionálním pískovačkám vyhovuje libovolná velikost zrn, a to do cca 1/6, ideálně ⅛ průměru trysky (např. pro trysku 6,5 mm použijte abrazivo velikosti max. 0,8 mm).

Podrobněji o vlastnostech abraziv jsme se rozepsali v článku zde: Poznejte hlavní vlastnosti abraziv: Budete tryskat účinně a s optimálními náklady

Výběr vhodných abraziv a pískovaček podle pískovaného materiálu

Co chcete pískovat?

Pískování kovů

Povrchově upravit pískováním můžeme všechny známé kovy, jako jsou ocel, hliník, litina, měď, mosaz, bronz i mnohé další.

A to jak těžkou techniku, masivní ocelové díly, jako jsou ocelové konstrukce, stavební stroje, ocelové mosty, mechanizační stroje, tak i pro drobné předměty jako jsou hliníkové chladiče, karosérie aut, renovace šroubů, matic, alu disků, plechů a mnohé další.

Tryskání ocelových konstrukcí, větších dílů, návěsů, disků aut:

 • vhodná abraziva: ocelová drť – nejúčinnější; přírodní granát – levnější varianta, křemičitý písek – nejlevnější, ale nejméně účinný
 • vhodné pískovačky: profi mobilní pískovačky a tlakové boxy

Lokální opravy karoserií – plechy, dveře a další díly:

 • vhodná abraziva: hnědý korund
 • vhodné pískovačky: hobby mobilní pískovačky, hobby injektorové boxy
 • Více informací a rad o tryskání autodílů naleznete zde

Tryskání hliníkových dílů aut:

 • vhodná abraziva: balotina
 • vhodné pískovačky: hobby mobilní pískovačky, hobby injektorové boxy

Pískování dřeva

Pískování dřeva využijete zejména k renovaci dřevěných konstrukcí, jako jsou chalupy, chaty, sruby, nebo k restaurování nábytku, především masivu. Pískovačka dokáže za pomoci vhodného abraziva očistit celé plochy i všechny spáry ve dřevě. Odstraníte hlavně nečistoty a nánosy způsobené klimatickým a organickým způsobem, ale také vandalismem.

Pískování dřevěného povrchu

Tryskání dřevěných chat a větších celků:

Tryskání nábytku, renovace a restaurování:

 • vhodná abraziva: přírodní granát, pro nejjemnější práce jedlá soda
 • vhodné pískovačky: hobby mobilní pískovačky, pro skvělé výsledky profi mobilní pískovačky IBIX
 • Podrobný článek o pískování a restaurování nábytku

Pískování kamene a betonu

Pískování se používá zejména k renovaci zdiva, zdí, soch, betonových patníků, soklů, fasád, nebo k odstraňování grafity.

Při pískování kamene i betonu odstraníte nežádoucí vrstvy, které hyzdí celkový vzhled, nebo narušují povrch materiálu. Dále z pískování čistí – zbavuje plochy nechtěných povlaků a plísní.

Čistění fasád, cihel, sklepů:

Restaurování soch a památek bez poškození:

 • vhodná abraziva: skořápky ořechů – standardní čištění; jedlá soda – nejjemnější práce
 • vhodné pískovačky: profi mobilní pískovačky IBIX

Odstraňování grafity:

 • vhodná abraziva: přírodní granát malé zrnitosti – odstraňování grafity ze zdí; skořápky ořechů – jemnější čištění; jedlá soda – čištění bez poškození
 • vhodné pískovačky: profi mobilní pískovačky IBIX

Pískování skla

Pískování skla aplikují především firmy dodávající reklamní sklenice a další skleněné předměty, či sklenářství na ornamentální výzdobu zrcadel. Vypískují například jméno, loga, různé vzory, které předmětům dodají originální vzhled.

Pískování skleněných předmětů:

 • vhodná abraziva: balotina –  povrchové zmatnění; korund – hloubkové pískování
 • vhodné pískovačky: hobby injektorové boxy, hobby mobilní pískovačky

Pískování plastů

Pískování plastů slouží k jemným renovacím PVC a pro dekorativní účely, například pro označování výrobků. Technologií odstraníte nežádoucí vrstvy, například barvy či nečistoty.

Dekorace a čištění plastů:

 • vhodná abraziva: obecně balotina, korund
  • každý plast má diametrálně odlišné vlastnosti, proto je vhodné pro každý druh plastu nejdříve provést test abraziva, abyste našli ideální variantu
 • vhodné pískovačky: hobby injektorové boxy, hobby mobilní pískovačky

Univerzální abrazivo – přírodní granát

Abrazivo přírodní granátPřírodní granát je univerzální minerální abrazivo, které se hodí pro tryskání fasád, kamene, cihel a dřeva, pro odstranění staré barvy a rzi, při renovaci. Dále jej využijete při řezání vodním paprskem, kdy se přírodní granát mísí s vodou, čímž se docílí ideálních řezných vlastností. 

 • vhodné pískovačky: všechna tryskací zařízení

Zajímá vás více o abrazivech? Prohlédněte si konkrétní vlastnosti a použití na našem e-shopu.
Stejně tak na něm naleznete bližší informace o hobby i profesionálních pískovačkách.

V případě, že jste nenašli potřebné informace neváhejte nás konaktovat přes email info@piskovacka.cz nebo telefon na čísel 736 130 199. Rádi vám poradíme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *