Domů > Pískování neboli tryskání > Co je pískování? čím se pískuje?

Co je pískování? čím se pískuje?

Neboli abrazivní úprava povrchu pomocí drobných částeček, které povrch zdrsní.

Abrazivní tryskání neboli pískování je proces, kdy je tryskán proud abrazivních částic proti povrchu pod velkým tlakem. Pískuje se pro zbavení se nečistot, koroze, otřepků, či pouhé zdrsnění povrchu.

Tryskání x Pískování?

Rozdíl mezi těmito názvy prakticky není. Historicky se používalo jako abrazivum písek, jelikož je nejvíce dostupný a je také nejlevnější. Proto se tomuto procesu začalo říkat pískování, defakto pískováčky. Odborně se tento termín nazývá tryskání.

Mobilní pískováčky

Výhoda mobilní pískováčky je, že není omezena prostorem a můžeme povrchově upravovat jakkoliv velký dílec. Typicky jsou poháněny pojízdným dieselovým kompresorem. Nevýhoda je ta, že abrazivo práší všude kolem. Ovšem existují také bezprašné mobilní pískovačky a tryskací komory pro volné tryskání.

Kabinové pískováčky

Je to uzavřený systém umožňující pracovníkovi pískovat dílec a okolí zůstane nezasaženo vzniklými nečistoty a prachem. Všechny tryskací kabiny fungují na principu rekuperace abraziva. To znamená, že abrazivo neustále koluje, tzv. se rekuperuje.

Kabinová pískováčka se obvykle skládá z těchto částí:

• Pískovací box (kabina)
• Vzduchový a abrazivní systém pro tryskání
• Recyklační systém
• Odsavač prachu

Jak funguje pískovací kabina?

Pracovník tryská díly zvenku tím, že umístí ruce do rukavic v kabině a kouká skrz ochranné sklo. Zapíná a vypíná pískovací proces užitím nožního pedálu.

Existují dva typy pískovacích kabin

injektorovy vs tlakovy system pískovačky
Sací systém – využívá stlačeného vzduchu v komoře. Zpětný tlak vhání abrazivo do pískovací pistole, kde se stlačený vzduch smíchá s abrazivem v tryskací pistoli. Tato směs je tryskána přes trysku na požadovaný povrch.
Tlakový systém – abrazivo je se stlačeným vzduchem smícháno již v tlakové nádobě. Z této nádoby vede abrazi vzdorná hadice, kterou již tryská abrazivo vysokou rychlostí než se dostane k trysce. Tryska umožní ještě větší tlak a efektivitu tryskání.
Tato tlaková nádoba umožňuje mnohem efektivnější tryskání.

Chcete poradit konkrétní zařízení, které bude nejvhodnější pro váš účel? Zeptejte se nás: Nezávazná konzultace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *