Domů > Abraziva na pískování > Přírodní granát – pískovací abrazivo (využití a jeho hlavní výhody)
Abrazivo přírodní granát

Přírodní granát – pískovací abrazivo (využití a jeho hlavní výhody)

Hledáte abrasivní materiál, který bude ekologický, bezpečný a zároveň účinný? Nebo jen chcete pracovat s něčím univerzálnějším? Řekneme vám, proč je přírodní granát tou správnou volbou a jeho nejlepší využití.

Abrazivo přírodní granát
Ukázka abraziva: přírodní granát

 

Co je to přírodní granát

Abrazivum přírodní granát, neboli garnet, je přirozeně se vyskytující, tvrdý, ostrohranný minerál s lesklými hranami. Na Mohsově stupnici tvrdosti se nachází přibližně na 8. stupni, kde diamant je na 10. A jak vám to ušetří peníze? Právě díky své tvrdosti se vám tolik nebude drolit, nebude neprášit a vydrží vám na několik tryskacích cyklů.  

Cena přírodního granátu

Hledáte-li přírodní granát na pískovaní, tak běžná cena za 25 Kg je 1399 Kč. Pokud se však poohlížeté po větším objemu (3-20 tun) dostanete s ena mnohem menší cenu za kilo, tedy na 13,40 Kč.

Bezpečnější, čistější a účinnější

Je dokázáno, že některé abrasivní materiály, jako je například křemičitý písek, obsahují velké množství toxický látek a známých karcinogenů. Pokud hledáte tryskací materiál, který bude bezpečný pro pracovníka a zároveň pro životní prostředí, přírodní granát je optimálním řešením.

Jestliže provozujete tryskání na vodních plochách nebo okolo nich (doky, přístavy, mosty, …), dbejte zvlášť pozor na to, s jakým materiálem pracujete. Vzhledem k tomu, že přírodní granát je inertní a netoxický, do takových míst se náramně hodí.

Výhody přírodního granátu

Mezi jeho největší výhody patří, že je:

  • Čistý – vzhledem k malému množství prachu, který přírodní granát vytváří, je práce s tímto materiálem čistější než například s měděnou struskou. Proto s ním můžete pracovat i v uzavřených prostorách.
  • Ekonomicky výhodný – S garnetem budete mít nižší spotřebu abraziva. Díky své velké účinnosti totiž zvládnete otrýskat větší plochy než s levnější náhražkou. A pro svou tvrdost vám vydrží i několik pískovacích cyklů.
  • Ekologicky šetrný – přírodní, netoxický a bezpečný pro lidi i přírodu.
  • Všestranný – Přírodní granát je univerzální abrazivní materiál, který můžete používat na vícero povrchů. Navíc s ním můžete pracovat při mokrém i suchém pískování, v tryskací kabině, mobilní pískovačce, v hale i venku.

Kde všude použít přírodní granát?

Přírodní granát se nejčastěji používá pro čištění hliníkových a skleněných konstrukcí. Navíc ho využijete v těchto případech:

  • odstranění velmi odolných vrstev barvy či koroze,
  • čištění mostů, potrubí, nádrží, doků,
  • jako náhrada za křemičitý písek, kterým je tryskání v ČR zakázáno.  

TIP: Přemýšlíte, jaký materiál použít k řezáním vodním paprskem? I pro tyto účely se skvěle hodí přírodní granát.

Vyberte si tu správnou velikost zrn.

Během nákupu přírodního granátu nezapomeňte vybrat vhodnou velikost zrn. Garnet se totiž vyrábí v 6 provedení s označením MESH 01; MESH 20/40; MESH 30/60; MESH 80; MESH 120 a MESH 220. Nejmenší velikost zrn má označení MESH 01 a abrazivum je velké cca 0,01 mm, kdežto největší zrna s označením MESH 220 jsou velká 5 – 9 mm. Velikost vybírejte vždy s ohledem na velikost vaší trysky. Maximálně do 1/6 průměru trysky.

 

Ukázka tryskání přírodním granátem

Nevíte si rady, jaký typ přírodního granátu zvolit? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme vybrat to správné řešení na základě vašich potřeb.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *