Domů > Pískování neboli tryskání > 6 pokročilých tipů pro pískování (maximalizace efektivity při tryskání)
Ukázka pískování

6 pokročilých tipů pro pískování (maximalizace efektivity při tryskání)

V tomto článku se zaměříme na několik způsobů pro zvýšení efektivity při pískování a dáme vám 6 konkrétních tipů, jak co nejvíce zrychlit vaši práci a zvýšit produktivitu.

6 tipů pro efektivnější pískování

Tip 1 – Nepouštějte příliš mnoho abraziva do trysky

Toto je jedna z nejčastějších chyb při pískování. Mnozí si myslí, že více abraziva znamená i vyšší produktivitu. Není to však úplně pravda.  Síla, kterou abrazivo naráží na povrch a typ abraziva jsou dvě proměnné, které nejvíce ovlivňují efektivitu pískování. Jestliže do trysky proudí příliš mnoho abraziva, zpomalí se rychlost proudu vzduchu a tím také sníží nárazová síla abraziva na povrch.

Pro správné nastavení množství abraziva proudícího do trysky, začněte s nastavením na nule. Potom spusťte pískovačku a otevírejte dávkovací ventil pro abrazivo až dokud je tryskaný vzduch jen tak mírně probarven abrazivem. Při zavření ventilu byste měli slyšet pískání. Při otevření ventilu uslyšíte praskání.

Tip 2 – Zvolte správný kompresor s velikostí a typem trysky pro vaše potřeby

Volba trysky a kompresoru spolu navzájem souvisí. Čím větší velikost trysky, tím výkonnější kompresor je pro tryskání třeba. Také typ použité trysky bude mít vliv na výkonnost. Trysky typu Venturi budou rychlejší, než standartní dlouhé či krátké trysky.

Požadavky na vzduch pro různé trysky:

Tabulka požadavků na vzduch kompresoru pro různé trysky
Tabulka s přehledem požadavků na tlak vzduchu kompresorů pro různé pískovací trysky. (Kliknutím obrázek zvětšíte)

V  tabulce níže uvádíme příklad toho,  jakou produktivitu lze předpokládat při dané velikosti trysky:

Tabulka zobrazující produktivitu pískování, podle velikosti trysky
Tabulka zobrazující produktivitu pískování, podle velikosti trysky (Kliknutím zvětšíte)

Tip 3 – Používejte maximální možný tlak v závislosti na požadovaný výsledek

Tlak při pískování rozhoduje nejen o rychlosti práce, ale stejně tak i o hloubce profilu. Přednostně tedy musíte tlak přizpůsobit tomu, jaké struktury povrchu chcete dosáhnout. V závislosti na účelu pískování může být maximální používaný tlak omezen, jestliže nechcete změnit strukturu povrchu, ale jen odstranit nátěr (např. v letectví nebo při renovaci dřeva). Jakmile si ujasníte rozsah tlaku, při kterém můžete bezpečně pískovat, udržujte maximální možný tlak během celého procesu pískování. Abyste zajistili maximální možný tlak během pískování, použijte hadici většího průměru. Větší průměr hadice znamená menší poklesy tlaku v celé délce hadice. Kvůli snadnější manipulaci však můžete vždy použít pro posledních 15 metrů lehčí hadici.

Rozdíly v rychlosti pískování v závislosti na použitém tlaku:

Tabulka vyjadřující efektivitu pískování na základě tlaku kompresoru
Tabulka vyjadřující efektivitu pískování na základě tlaku kompresoru (Kliknutím zvětšíte)

Tip 4 – Používejte vzduchovou hadici velkého průměru

Objem a tlak vzduchu patří mezi nejdůležitější faktory pro zvýšení produktivity pískování. Doporučujeme použít vzduchovou hadici s průměrem nejméně 4 krát větším, než je průměr vaší trysky. Hadice s malým průměrem bude mít za následek snížení objemu vzduchu a tlaku při pískování a tím také snížení produktivity.

Tip 5 – Tryskejte na povrch pod úhlem, ne kolmo

Při pískování naráží abrazivo na povrch, který buď roztříští, nebo se odrazí zpět. Jestliže tryskáte kolmo proti povrchu, abrazivo z trysky se střetne s odráženým abrazivem a sníží sílu nárazu tryskaného abraziva na povrch. Abyste omezili střety abraziva, tryskejte na povrch pod mírným úhlem.

Tip 6 – Zvolte nejtvrdší možné abrazivo v závislosti k požadované struktuře

Obecně platí, že čím tvrdší abrazivo použijete, tím rychleji odstraníte nános z povrchu. Zároveň však vytvoříte hlubší strukturu. Jestliže vaším hlavním cílem je produktivita, zvolte nejtvrdší možné abrazivo v závislosti na struktuře, kterou chcete docílit. Pro lepší orientaci při výběru abraziva, doporučujeme podívat se na vlastnosti a druhy abraziva.

Závěr

Pojďme si shrnout všechny body k efektivnějšímu pískování. Rychlost vašeho pískování je závislá na:

  • velikosti trysky,
  • typu abraziva,
  • tlaku kompresoru,
  • metodě tryskání,
  • množství abraziva v trysce,
  • velikosti vzduchové hadice.

Správnou volbou těchto faktorů můžete maximálně zvýšit efektivitu vaší práce při pískování.

Doufám, že se vám náš článek líbil a odnesli jste si spoustu nových informací, které zapojíte v praxi. Napadá-li vás další tip, který jsme zde nezmínili, tak nám ho napiště do komentářů. Budeme rádi, za každý tip a radu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *